Nedir Ulan Bu Bitcoin?

Yazının yazıldığı tarih Tarih: 19 Aralık 2017  Yazının ait olduğu kategori Bölüm: Genel, Güvenlik, Notlarım, Teknoloji  Yazının okunma sayısı Okunma: 3.934 views  Yazıya yapılan toplam yorum 1 yorum

 

Etrafımda o kadar çok konuşulur oldu ki bu bitcoin iddaa oynayan tüm tipler bitcoin’in etrafına toplanmış gibi. Bu kez maalesef biraz sert olacağım.


Bitcoin’in ne olduğunu sorsam bu ipnelere kesin sanal para birimi, blockchain felan diyecekler. Deep Web’ten bahsedenler ise çevremde belki bir elin parmakları kadar ya var yada yok.
Bitcoin nedir biliyor musunuz? Bitcoin çıktığında Deep Web’te kullanılan ve gönderenin ve alanının takip edilmesi engellenen para birimi.

Bu para ile ne mi alınabiliyordu peki o dip vepte?!
Uyuşturucudan tutunda kiralık katile, kiralık katilden hack saldırısı için hazırlanmış botnet’e kadar bir sürü yasa dışı şey satın alınabiliyordu. Hata sevmediğiniz birini dövdürmek için adam bile tutabiliyordunuz 🙂

Ne oldu peki bu kadar popüler hale geldi ?
Küresel güçlerin Bitcoin’in fark ettiklerinde sanırım yıl 2015’ti eskiden özel jetlerle taşınan kara para dolu çantalar artık wallet adı verilen şifreli bir cüzdanla yer değiştirilmiş durumda.

Yani kısacası ülke dışına kara para göndermek çok daha kolaylaştı. Kara para ile satın almış olduğun bitcoin’i 10 saniyede dünyanın diğer ucunda yaşayan birine göndermen mümkün. Bu takip edilebiliyor mu peki ? evet elbette takip ediliyor ama ne takip ediliyor biliyor musunuz paranın gittiği cüzdanlar yani walletler blockhain üzerinden takip edilebiliyor peki bu cüzdanları kişilerle eşleyebiliyor muyuz? Çoğu zaman hayır !

Şimdi diyorsunuz ki sende bitcoin i siktin attın yok kardeş biz sikip atmadık zamanında değerini bilenlerdendik. Piyasaya girdiğimde biraz geç kalmıştım ama 125$’dan işlem görüyordu 1 BTC geç kaldığım için çok üzülmüştüm, hemen mining işine girdim.
Burada mining olayına baktım da şu anda yapanların çoğu eskiden internet kafe açıp köşeyi dönmeyi planlayan tipler gibiler veya wap ortamlarında takılan tipler gibiler 
Her neyse gençler bitcoin planlandığı gibi gidiyor. Hiçbir devlette bunu yasaklamaz çünkü herkes bir yerlerden bir paralar kaçırma derdinde  eskiden popüler olan isveç bankalarının yerini artık walletlar aldı aracılar aradan çıktı sadece madenciler var onlarda hakkını alıyorlar.

Siz siz olun zamanında bitcoin’in ne olduğu kim olduğunu ne işe yaradığını bilmeden bitcoinci oldum ben havalarına girmeyin çünkü işler senin sandığın gibi değil! Ha bu büyük bir oyunun parçası felan demiyorum aksine bitcoin yakın gelecekte doları piyasadan silecek bir para birimidir!

 
Facebook'ta paylaş   Twitter'da paylaş   Besleme | RSS

Yorumlar

  1. Aykut
    19 Aralık 2017 - 09:21

    Yemin ederim kafamdakilere tercüman olmuşsun, bizim insanımız çok garip hemen zengin olacak sanıyorlar kendilerini 🙂

retrokitchenappliances.net