Akıllı Telefonlar ile Deprem Önceden Tahmin Edilebilecek

Yazının yazıldığı tarih Tarih: 11 Temmuz 2013  Yazının ait olduğu kategori Bölüm: Teknoloji  Yazının okunma sayısı Okunma: 2.421 views  Yazıya yapılan toplam yorum Yok.

Depremler dünyanın her yerinde insan hayatını tehdit ediyor. Bilim insanları ise bu büyük doğal afetten daha çok insan hayatı kurtarabilmek için önceden tahmin sistemleri üzerinde uzun bir süredir çalışmalar yürütüyor. Nitekim artık birçok insanın sahip olduğu ve yanından ayırmadığı akıllı telefonlar da ileride depremleri tahmin edebilen bir ölçüm merkezine dönüştürülebilecek.

BBC‘nin haberine göre Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı akıllı telefonların depremleri önceden tahmin edebilmesini sağlayan bir uygulama üzerinde çalışıyor. Bilindiği gibi akıllı telefonlarda, konum belirlemeye yönelik çok sayıda sensör bulunuyor. Takımın bir parçası olan Richard Guy’ın ifadelerine göre söz konusu projede akıllı telefonlarda bulunan bu sensörler, depremi tespit etmede kullanılabiliyor.

Artık hemen her akıllı telefonda bulunan GPS teknolojisi depremin konumunun tespitinde rol oynarken, accelerometer yani hız ölçer sensörü ise meydana gelen sarsıntıların ölçülebilmesini sağlıyor. Çoğu zaman sadece oyun oynamak ya da sosyal ağlarda arkadaşlarımızın paylaşımlarını takip etmek için kullandığımız akıllı telefonlar bir anlamda sismik ölçüm cihazı görevi görüyor.

Tahmin sistemi ise akıllı telefonlardan toplanan verilerle oluşturuluyor. Bu nedenle geliştirilen uygulamanın yaygınlaşması tahmin sisteminin başarısında kilit rol oynuyor. Belirtilene göre yeterli veri sağlandığı takdirde bilgisayarlar aracılığıyla bilgileri anlamlı tahminlere dönüştürmek mümkün olacak.

Diğer yandan sistem bilgisayarın analiz ettiği veriyi tekrar akıllı telefonlara göndererek kullanıcıları bilgilendirdiğini de eklemek gerekiyor. Bu uyarı sistemi mantıklı görünse de Guy’ın ifadelerine göre şimdilik gelişmiş deprem ölçüm merkezleri kadar verimlilik sağlayamıyor. Buna karşın önceden tespit sistemlerinin oldukça maliyetli olması gelecekte bu ve benzeri teknolojilerin daha da gelişeceğine işaret ediyor.

 
Facebook'ta paylaş   Twitter'da paylaş   Besleme | RSS

Yorumlar

Henüz yorum yok.

retrokitchenappliances.net